Behandling af inkontinens hos børn

I har været til forundersøgelse i Ambulatorium for Børn og Unge, som I er henvist til, fordi jeres barn har et vandladningsproblem (urininkontinens).

Denne pjece skal ses som en hjælp til at komme godt i gang med at behandle og støtte barnet i at blive tæt (kontinent). Pjecen er et supplement til den information, I har fået ved forundersøgelsen.

Der er mange forskellige vandladningsforstyrrelser hos børn. Nogle børn er inkontinente både om dagen og om natten, mens andre er det enten nat eller dag. Som regel skyldes inkontinens funktionelle årsager. Det betyder, at blære, lukkemuskler og de nerver, der fører ned til blære og lukkemuskler, er normale, men at barnet har dårlig kontrol med funktionerne.