Du skal have lavet en kikkertundersøgelse af din tyktarm – også kaldet en koloskopi. Undersøgelsen kan afsløre eventuelle sygelige forandringer i tyktarmen.
I forbindelse med undersøgelsen skal du udrense tarmen med udrensningsmidlerne Moviprep®, Toilax® og Emperal®. Udrensningen, der er beskrevet i dette materiale, er specielt beregnet til dig, der har nedsat nyrefunktion.
Sådan foregår undersøgelsen
Du bliver modtaget af en sygeplejerske, som informerer dig om undersøgelsen. Undersøgelsen foregår i fuld bedøvelse eller i en dyb rus.
Lægen benytter en bøjelig kikkert på tykkelse med en finger – et såkaldt koloskop. Koloskopet føres fra endetarmsåbningen op og rundt i tyktarmen. Der sidder et lille kamera for enden af slangen, som gengiver et billede af tarmens inderside på tv-skærmen. Gennem koloskopet kan lægen se tarmens slimhinde, tage vævsprøver og fjerne eventuelle polypper.
Undersøgelsen varer 30-60 minutter.
Vær opmærksom ved sygdom og hvis du tager medicin
Ved nogle sygdomme og nogle typer medicin, skal du være særligt opmærksom. Det gælder følgende:
Diabetes
- Kontakt os, hvis du har en diabetes, der er svær at regulere med medicin. Vi vil da forsøge at fremrykke din undersøgelse til så tidligt på dagen som muligt.
- Har du diabetes, som behandles med tabletter, skal du vente med at tage medicinen til efter undersøgelsen. Medbring den i stedet.
Parkinsons sygdom
Hvis du har Parkinsons, skal du undlade at tage Emperal®-tabletten under din udrensning.
Anden vanlig medicin
Fortsæt med din vanlige medicin under udrensning. På undersøgelsesdagen skal du tage den medicin, som du har aftalt med anæstesilægen.
Tag medicinen med lidt vand om morgenen, senest 2 timer før mødetid.
Følg nedenstående retningslinjer vedrørende specifik medicin
- Diabetes. Har du diabetes, der behandles med tabletter, skal du vente med at tage medicinen til efter undersøgelsen. Medbring den i stedet. Har du diabetes, som behandles med insulin, er der med anæstesilægen aftalt plan for, hvordan du skal tage insulinen på undersøgelsesdagen.
- Blodfortyndende medicin. Du skal fortsætte med din blodfortyndende medicin som vanligt. Hvis du tager blodfortyndende medicin, som er et af de nedenstående præparater: Marcoumar®, Marevan, Warfarin, "Orion" Warfarinnatrium "2care4", skal du have taget 2 INR-blodprøver hos din egen læge: 1. INR-blodprøve ugen før undersøgelsen og 2. INR-blodprøve dagen før undersøgelsen. Har du været hos os, og fået lagt en plan forud for undersøgelsen, skal du følge den.
Præparaterne Moviprep®, Emperal® og Toilax® kan have indflydelse på andre lægemidler.
Forvent utilpashed og ømhed ved udrensningen
Det er normalt, at der i forbindelse med udrensningen kan komme forbigående kvalme, mavekneb og utilpashed. Mange oplever irritation og ømhed ved tarm-åbningen i forbindelse med udrensningen. Du kan eventuelt smøre tarmåbningen med en god, fed creme flere gange dagligt for at undgå ømhed.
Hvis du har stomi, er det en god idé at benytte en tømbar pose under udrensningen.
Sådan forbereder du dig
Udrens tarmen inden undersøgelsen
For at vi kan undersøge tarmen indvendigt, er det nødvendigt, at den er tom. Du skal derfor spise på en bestemt måde i dagene op til undersøgelsen samt udrense tarmen ved at tage Emperal®, Moviprep® og Tablet Toilax®, som du skal hente på apoteket.
Husk at medbringe din rekvisition.
NB ved indlæggelse: Hvis du skal indlægges dagen før undersøgelsen, skal du kun hente Tablet Toilax®, som du skal tage hjemme. Udrensningen foregår derefter på hospitalet.
Sådan tager du Moviprep®
Vær opmærksom på, at du kun skal bruge halvdelen af Moviprep®-pakningen. Det vil sige 1 brev A og 1 brev B.
- Hvis du har væske-restriktion: Opløs 1 brev A og 1 brev b i 1 liter håndvarmt, kogt vand. Drik blandingen afkølet inden for 45-60 minutter.
- Hvis du ikke har væske-restriktion: Opløs 1 brev A og brev B i 1½ liter håndvarmt, kogt vand. Drik blandingen afkølet inden for 45-60 minutter.
|
Følg vores vejledning herunder nøje – Følg ikke vejledningen fra udrensningspakken.
Ugen før
|
7 dage før
(eller tidligst muligt)
|
Tag ikke jerntabletter
Tager du normalt jerntabletter, så hold en pause med dem, indtil undersøgelsen er ovre.
|
5 dage før
|
Spis kun kernefri kost frem til undersøgelsen
Det vil sige, at du ikke må spise brød med kerner, kiwifrugt, hørfrø, sesamfrø, birkes med videre.
Hvis du har væskerestriktion: Drik den væske, som er tilladt ifølge Nyremedicinsk Afdeling.
Hvis du ikke har væskerestriktion: Drik rigeligt frem til undersøgelsen. Det vil sige 2-3 liter.
|
2 dage før
|
Spis kun flydende kost til aftensmad. Det vil sige alt, der kan passere gennem en si.
|
Klokken 18.00
|
Tag Toilax®
Tag 2 tabletter Toilax®
Du kan forvente virkning efter
6-12 timer.
|
Dagen før
|
Hele dagen
|
Spis kun flydende kost. Det vi sige alt, der kan passere gennem en si.
Hvis du har væskerestriktion: Drik den væske, som er tilladt ifølge Nyremedicinsk Afdeling.
Hvis du ikke har væskerestriktion: Drik rigeligt. Det vil sige 2-3 liter. Drik gerne vand, sodavand, juice uden frugtkød, kaffe, te, ernæringsdrikke, klar og legeret suppe, bouillon og saftevand (undtagen solbær- og blåbærsaft).
|
Klokken 08.00
|
Tag Toilax®
Tag 2 tabletter Toilax®
|
Klokken 15.00
|
Tag Toilax®
Tag 2 tabletter Toilax®
|
Klokken 18.00
|
Tag Emperal®
Tag 1 tablet Emperal®. (Har du Parkinsons, skal du undlade at tage Emperal®)
|
Klokken 19.00
|
Tag Moviprep®
Vær opmærksom på, at du kun skal bruge halvdelen af Movi-prep®-pakningen. Det vil sige 1 brev A og 1 brev B.
Hvis du har væskerestriktion: Opløs 1 brev A og 1 brev B i 1 liter håndvarmt, kogt vand.
Drik blandingen afkølet inden for 45-60 minutter. Du kan forvente virkning efter 1-2 timer.
Hvis du ikke har væskerestriktion: Opløs 1 brev A og 1 brev B i 1½ liter håndvarmt, kogt vand. Drik blandingen afkølet inden for 45-60 minutter. Du kan forvente virkning efter 1-2 timer.
|
På undersøgelsesdagen
|
6 timer før mødetid
|
Stop med at spise.
Hvis du har væskerestriktion:
Drik den væske, som er tilladt ifølge Nyremedicinsk Afdeling. Du må drikke klare væsker, fx te, kaffe uden mælkeprodukter, æblejuice, saft og vand indtil 2 timer før mødetid.
Hvis du ikke har væskerestriktion: Du må drikke klare væsker, fx te, kaffe uden mælkeprodukter, æblejuice, saft og vand indtil 2 timer før mødetid.
|
2 timer før mødetid
|
Vær fastende
Det vil sige, at du hverken må indtage mad eller drikke.
|
Efter undersøgelsen
Når du har været fuldt bedøvet, bliver du kørt til opvågningsstuen, hvor du bliver observeret, indtil du er vågen efter bedøvelsen. Herefter bliver du kørt tilbage til sengestuen.
Hvis undersøgelsen er foregået i dyb rus, bliver du kørt tilbage til sengestuen umiddelbart efter undersøgelsen.
Aftal at blive hentet af en pårørende
Da du har været bedøvet, må du ikke selv køre hjem. Aftal derfor at have en pårørende til at hente dig. Du må ikke køre bil eller betjene farlige maskiner de følgende 24 timer.
Af hensyn til transport kan det være rart at vide, at det er normalt, at der efter undersøgelsen kan være forbigående mavekneb, kvalme og oppustethed.
Svar på undersøgelsen
Du får svar på undersøgelsen inden du tager hjem.
Hvis der under undersøgelsen er taget vævsprøver fra din tarm, går der 3-6 uger, før svaret er klar. Du får enten svar i din e-Boks, per brev eller i vores ambulatorium.
Din praktiserende læge får automatisk besked om undersøgelsen, medmindre du ikke ønsker det.
Når du kommer hjem
Ved mistanke om komplikationer
Koloskopi er en meget sikker undersøgelse. I meget sjældne tilfælde kan der dog optræde komplikationer. Det kan dreje sig om bivirkninger ved udrensningen eller den beroligende og smertestillende medicin, blødning eller hul i tarmens væg, hvis der er taget vævsprøver.
Hvis du oplever vedvarende mavesmerter, kraftig blødning eller bliver utilpas efter undersøgelsen, skal du kontakte egen læge eller vagtlæge.
Kontakt og mere viden
Har du spørgsmål, er du velkommen til at kontakte os. Vil du vide mere om kikkertundersøgelse af tyktarmen, kan du eventuelt læse mere på patienthåndbogen.dk. Søg på: ’koloskopi’.