Du skal have lavet en kikkertundersøgelse af din tyktarm – også kaldet en koloskopi. Undersøgelsen kan afsløre eventuelle sygelige forandringer i tyktarmen. Før undersøgelsen skal du udrenses med udrensningsmidlerne Picoprep® og Toilax®.
Sådan foregår undersøgelsen
Du bliver modtaget af en sygeplejerske, som informerer dig om undersøgelsen og lægger en kanyle i en blodåre i din håndryg. Gennem kanylen i din hånd kan vi give dig beroligende eller smertestillende medicin, hvis du ønsker det. Medicinen lindrer ubehag og får dig til at blive afslappet og døsig.
Du er vågen ved undersøgelsen og kan følge med på en tv-skærm.
Lægen benytter en bøjelig kikkert på tykkelse med en finger – et såkaldt koloskop. Koloskopet føres fra endetarmsåbningen op og rundt i tyktarmen. Der sidder et lille kamera for enden af slangen, som gengiver et billede af tarmens inderside på tv-skærmen. Gennem koloskopet kan lægen se tarmens slimhinde, tage vævsprøver og fjerne eventuelle polypper.
Det er nødvendigt at puste luft op i tarmen under undersøgelsen for at kunne se slimhinden. Det kan efterfølgende føles ubehageligt og give forbigående mavekneb, kvalme og oppustethed.
Undersøgelsen varer 30-60 minutter.
Vær opmærksom i god tid før undersøgelsen
Ring til os, før du udrenser, hvis du:
- Har nedsat nyrefunktion. Hvis du har nedsat nyrefunktion, skal du udrenses med et andet præparat og efter en anden procedure, der kan tåles af en nyre med nedsat funktion. Ring til os for nærmere information.
- Diabetes. Kontakt os, hvis du har en diabetes, der er svær at regulere med medicin. Vi vil da forsøge at fremrykke din undersøgelse til så tidligt på dagen som muligt.
- Hvis du har allergi over for citrusfrugter. Picoprep®, som du skal udrense med, indeholder citronsyre. Ring til os for nærmere information.
Vær opmærksom, hvis du tager medicin
Følg nedenstående retningslinjer angående medicin:
- Diabetes. Har du diabetes, der behandles med tabletter, skal du vente med at tage medicinen til efter undersøgelsen. Medbring den i stedet. Har du diabetes, som behandles med insulin, har du lagt en plan sammen med anæstesilægen for, hvordan du skal tage insulinen på undersøgelsesdagen.
- Blodfortyndende medicin. Du skal fortsætte med din blodfortyndende medicin som vanligt. Hvis du tager blodfortyndende medicin, som er et af de nedenstående præparater, Marcoumar®, Marevan, Warfarin ”Orion”, Warfarinnatrium ”2care4”, skal du have taget 2 INR-blodprøver hos din egen læge: 1. INR-blodprøve en uge før og 2. INR-blodprøve dagen før undersøgelsen. Har du været hos os og fået lagt en plan forud for undersøgelsen, skal du følge den.
- Anden vanlig medicin. Fortsæt med din vanlige medicin under udrensning.
På undersøgelsesdagen skal du tage den medicin, som du har aftalt med anæstesilægen. Tag medicinen med lidt vand om morgenen, senest 2 timer før mødetid.
Udrensningsmidlerne Picoprep® og Toilax® kan have indflydelse på andre lægemidler.
Forvent utilpashed og ømhed ved udrensningen
Det er normalt, at der i forbindelse med udrensningen kan komme forbigående kvalme, mavekneb og utilpashed. Mange oplever irritation og ømhed ved tarm-åbningen i forbindelse med udrensningen. Du kan eventuelt smøre tarmåbningen med en god, fed creme flere gange dagligt for at undgå ømhed.
Hvis du har stomi, er det en god idé at benytte en tømbar pose under udrensningen.
Sådan skal du udrense før undersøgelsen
For at vi kan undersøge tarmen indvendigt, er det nødvendigt, at den er tom. Du skal derfor spise på en bestemt måde i dagene op til undersøgelsen, samt udrense tarmen med udrensningsmidlerne Picoprep® og tablet Toilax®, som du skal hente på apoteket.
Husk at medbringe din rekvisition.
NB ved indlæggelse: Hvis du skal indlægges før undersøgelsen, skal du ikke hente Picoprep®, men udelukkende Toilax®, som du skal tage hjemme. Udrensningen foregår derefter på hospitalet.
Sådan laver du en Picoprep®-blanding
- Åbn et brev Picoprep®.
- Tag et glas med 1½ dl koldt vand.
- Hæld pulveret fra brevet i vandet.
- Rør blandingen i 2-3 minutter. Når det ikke længere bruser, er blandingen færdig. Blandingen skal være uklar/råhvid. Drik blandingen over cirka 15 minutter.
|
Følg vores vejledning herefter nøje – Følg ikke vejledningen fra udrensningspakken.
Ugen før
|
7 dage før
(eller tidligst muligt)
|
Tag ikke jerntabletter
Tager du normalt jerntabletter, så hold en pause med dem, indtil undersøgelsen er ovre.
|
5 dage før
|
Spis kun kernefri kost
Det vil sige, at du ikke må spise brød med kerner, kiwifrugt, hørfrø, sesamfrø, birkes med videre.
|
3 dage før
|
Drik rigeligt
|
Hver dag frem til undersøgelsen. Det vil sige 2-3 liter dagligt
|
Kl. 08.00
|
Tag Toilax®
Tag 2 tabletter Toilax®
|
Kl. 21.00
|
Tag Toilax®
Tag 2 tabletter Toilax®
|
2 dage FØR
|
Spis kun flydende kost
|
Alt, der kan passere gennem en si.
|
Drik 2-3 liter dagligt
|
Drik gerne vand, sodavand, juice uden frugtkød, kaffe, te, ernæringsdrikke, klar og legeret suppe, bouillon og saftevand (undtagen solbær- og blåbærsaft)
|
Kl. 08.00
|
Tag Toilax®
Tag 2 tabletter Toilax®
|
Kl. 21.00
|
Tag Toilax®
Tag 2 tabletter Toilax®
|
Dagen før
|
Spis kun flydende kost
|
Alt, der kan passere gennem en si.
|
Drik 2-3 liter dagligt
|
Drik gerne vand, sodavand, juice uden frugtkød, kaffe, te, ernæringsdrikke, klar og legeret suppe, bouillon og saftevand undtagen solbær- og blåbærsaft)
|
Kl. 08.00
|
Tag Toilax®.
Tag 2 tabletter Toilax®.
|
Kl. 16.00
|
Tag Picoprep®.
Opløs den første pose Picoprep®.
Drik herefter yderligere 1-1½ liter.
Du kan forvente virkning i løbet af 1-3 timer.
Drik herefter yderligere 1-1½ liter flydende kost eller væske i løbet af de næste 1-4 timer.
Hvis du har stomi, er det en god idé at benytte en tømbar pose under udrensningen.
|
Kl. 22.00
|
Tag Picoprep®
Opløs den anden pose Pico-prep®-udrensningspulver i 1½ dl vand.
Drik herefter yderligere 1-1½ liter flydende kost eller væske i løbet af de næste 1-4 timer.
|
På undersøgelsesdagen
|
6 timer før mødetid
|
Stop med at spise.
Du må kun drikke klare væsker, fx æblejuice, saft, vand, te og kaffe uden mælkeprodukter.
|
2 timer før mødetid
|
Vær fastende
Det vil sige, at du hverken må indtage mad eller drikke.
|
Efter undersøgelsen
Når du har været fuldt bedøvet, bliver du kørt til opvågningsstuen, hvor du bliver observeret, indtil du er
vågen efter bedøvelsen. Herefter bliver du kørt tilbage til sengestuen.
Hvis undersøgelsen er foregået i dyb rus, bliver du
kørt tilbage til sengestuen umiddelbart efter undersøgelsen.
Aftal at blive hentet af en pårørende
Da du har været bedøvet, må du ikke selv køre hjem. Aftal derfor at have en pårørende til at hente dig. Du må ikke køre bil eller betjene farlige maskiner de følgende 24 timer.
Af hensyn til transport kan det være rart at vide, at det er normalt, at der efter undersøgelsen kan være forbigående mavekneb, kvalme og oppustethed.
Svar på undersøgelsen
Du får svar på undersøgelsen inden du tager hjem.
Hvis der under undersøgelsen er taget vævsprøver fra din tarm, går der 3-6 uger, før svaret er klar. Du får enten svar i din e-Boks, per brev eller i vores ambulatorium.
Din praktiserende læge får automatisk besked om undersøgelsen, medmindre du ikke ønsker det.
Når du kommer hjem
Ved mistanke om komplikationer
Koloskopi er en meget sikker undersøgelse. I meget sjældne tilfælde kan der dog optræde komplikationer. Det kan dreje sig om bivirkninger ved udrensningen eller den beroligende og smertestillende medicin, blødning eller hul i tarmens væg, hvis der er taget vævsprøver.
Hvis du oplever vedvarende mavesmerter, kraftig blødning eller bliver utilpas efter undersøgelsen, skal du kontakte egen læge eller vagtlæge.
Kontakt og mere viden
Har du spørgsmål, er du velkommen til at kontakte os. Vil du vide mere om kikkertundersøgelse af tyktarmen, kan du eventuelt læse mere på patienthåndbogen.dk. Søg på: ’koloskopi’.