Her ses en alfabetisk oversigt over alle sengeafsnit og ambulatorier på Regionshospital Nordjylland. Bemærk, at de er placeret på en række forskellige adresser.
Klik for at se tilhørende afsnit og ambulatorier.
Frederikshavn
Hjørring
Brønderslev
Skagen
Se komplet liste
Patienter med reumatologiske sygdomme (oftest leddegigt og rygsygdomme), der har behov for indlæggelse, vil blive indlagt i Medicinsk Sengeafsnit 205. Behandlingsplan og stuegang foretages af reumatologiske læger.
Lægerne på Reumatologisk Afdeling har gennemgået alle patienter i forhold til, hvem der tilhører vaccinationsgruppe 5. Hold øje med din e-Boks.
For yderligere oplysninger henviser vi til disse 2 hjemmesider:
Medicinsk Sengeafsnit 205 er beliggende i ny medicinsk sengebygning på etage 5. Der kan være et stykke at gå fra parkeringspladsen syd for hospitalet. Der er handicap parkeringspladser umiddelbart ved indgang 6.
Se mere om Medicinsk Sengeafsnit 205.
Se vores pjecer om de undersøgelser og behandlinger vi foretager i Reumatologisk afdeling.
Se pjecer